Teaser

cpu.land sitesindeki içeriğe göz attığım mini yazı serisinin tanıtımı


İnternette dolaşırken cpu.land isimli sitenin şiddetle tavsiye edildiğini gördüm. Site, genç hackerların bir topluluğu olan Hack Club ve Lexi Mattick tarafından oluşturulmuş, sloganı Putting the “You” in CPU olan (kelime oyununa dikkat: yu in sipiyu), işlemcilerin ve bilgisayarların temel çalışma mantığını anlatan bir site. Siteyi yapan arkadaş, 17 yaşında biri ve Hack Club’ta tam zamanlı çalışmak için liseyi terk etmiş. 1 Konuda hiçbir eğitim almamış ve tamamen kendi kendine öğrenmiş her şeyi. Reposunda güzel projeler var, bakmanızı tavsiye ederim.

CPU land

https://cpu.land ve Sitenin Reposu

Ben de meraktan seriyi bir okumaya karar verdim. Okurken de blogumda ihtiyaç olursa notlar alacağım. Bu mini serinin ismini ben de biraz kelime oyunu yaparak İşlemcinin İçinde Çevrilen “İşler” koydum. İngilizce’deki You-CPU kelime şakasını olduğu gibi çevirmek mümkün değil, ben de başka şaka uydurdum. Bu yazının kapağına dikkat ederseniz renkleri de çaldığımı görebilirsiniz 😜.

Bu yazı dizisi ile kaynağı Türkçe’ye çevirmeyi hedeflemiyorum. Olursa notlarımı ve yorumlarımı paylaşacağım, henüz okumaya başlamadım. Lafı fazla uzatmadan başlayalım. Orijinal kaynağın lisansının, MIT, blogumda bahsetmeye uygun olduğunu da belirtmiş olayım.

Bölüm 0 - Merhaba

Bilgisayarlar ile ilgili parça parça şeyler biliyoruz ama bunlar bir araya gelince nasıl çalışıyor? Programlar CPU’da nasıl çalışıyorlar? syscalllar nasıl çalışıyor? Birden fazla program aynı anda nasıl çalışıyor? Yazar, haftalar süren araştırmalar yapmış ve 40 sayfa not almış (peh, 40 sanki çokmuş gibi yazmış).

Bir şeyi başkasına anlatabiliyorsan işte o zaman gerçekten anlarsın…


Beğendiniz mi? Destek olmak ister misiniz? Eğer öyleyse bir kahve ısmarlayabilirsiniz:

Buy Me A Coffee