Proje henüz tamamlanmamıştır, gelişmeler oldukça bu sayfa da güncellenecektir.

Evimize ilk bilgisayar 2000 senesinde gelmişti. İşletim sistemi olarak da Windows 98 vardı. O zamanlar bilgisayarlar benim için erişilmez, muhteşem cihazlardı. Tabii elektronik ile ilgilenmeye başlayınca üstlerindeki sır perdeleri yavaş yavaş kalkmaya başlamıştı. Yine de ilk bilgisayarımın yeri bende ayrıdır. Bilgisayarla etkileşimli ilk devremi bu bilgisayar aracılığı ile yapmıştım, bunu hiç unutmuyorum. Paralel porta bağladığım LEDlerin, bilgisayarda yazdığım program ile yanıp sönmesini görmek çok heyecan vericiydi.

Bilgisayarı en son 3-4 sene önce açtığım zaman çalışıyordu. Daha sonra güç kaynağını kullanmak üzere sökmüştüm. Geçtiğimiz günlerde bu bilgisayarı tekrar çalıştırmak istedim. Arch Linux gibi bir işletim sistemi kurarak esasen kendimi eğitmek amaçlı kullanmak aklıma geldi. Yeni bir güç kaynağı aldım ve bilgisayarın güç tuşuna bastığım zaman sonuç hüsrandı maalesef. Muhtemelen BIOS tabanlı bir problem olduğunu düşünüyorum. Ben de bu konu üzerine yaptığım çalışmaları buradan paylaşmaya karar verdim. Konu hakkında yazı ekledikçe, buraya da bir yazı listesi ekleyip listeyi güncelleyeceğim.

Tarihçe

Yeni Yazı (29/07/12)

İlk önce bilgsayardaki sorunu bulmaya çalışıyorum.

/blog/2012/07/ibtc-sorunu-belirleme/

Yeni Yazı (04/08/12)

BIOS kaynaklı olduğunu düşündüğüm sorunu çözmek için ilk önce anakartı iyi tanımak gerekiyor. Anakarttaki çipleri inceleyip, uygun BIOS dosyasını buluyorum.

/blog/2012/08/ibtc-anakarti-taniyalim/

Yeni Yazı (05/08/12)

Tam da oldu çalışacak derken, yine en başa döndüm.

/blog/2012/08/ibtc-ilk-basari-ve-basarisizlik/

İlgili Blog Yazıları

İBTÇ: Anakartı Tanıyalım

Bir önceki yazımda BIOS kaynaklı bir problemden şüphelenmiştim. Fakat doğru BIOS yazılımını bulmak için anakarta bakmalıyım.

İBTÇ: Sorunu Belirleme

2000 senesinde aldığımız toplama bilgisiyarı tekrar çalıştırmaya uğraşıyorum. Bakalım sonu nereye varacak.

Created: