Teaser

Bu videoda, temel olarak Gömülü Linux kavramını irdeleyip, Buildroot ve Yocto gibi araçların hangi problemimizi çözdüğünü, ne işe yaradığını kavrayacağız.


İçerik, video olarak sunulmuştur. Bu yazıda (varsa) düzeltmeler ve videoda geçen bağlantılar veya videoya ek notlar sunulmuştur.

Video

Bu video serinin ikinci videosu. Burada “gömülü Linux” gibi çok önemli kavramlara değiniyoruz.

Önceki Bölüm

Videoda Geçen Bağlantılar

Notlar

  • Hatırlatma: RootFS kavramındaki root kelimesi ile root kullanıcısının bir bağlantısı yoktur. Tipik olarak en tepeden, kök dizinden yani root noktasından yani, / noktasından mount edilen dosya sistemine Root File System, RootFS denir.
  • Videoda kütüphaneler için de “uygulama” diyorum. Burada kastettiğim şey aslında Firefox gibi uygulamalar gibi kütüphanelerin de birer userspace bileşeni olması. Videoda uygulama + kütüphanelerden “uygulama” olarak bahsediyorum. Elbette kütüphaneler, bizlerin bildiği klasik uygulamalar gibi değil. Yani biz doğrudan kütüphaneler ile etkileşime geçmiyoruz ya da kütüphaneler tek başlarına bir şey yapmıyorlar. Sağladıkları şey, uygulamaların bazı şeyleri daha kolay ve taşınabilir şekilde yapmasını sağlamak. glibc gibi bir C kütüphanesi ile BASH gibi bir uygulama işletim sisteminin userspace kısmında çalışıyor. Bu videodaki bağlamda hepsinden uygulama olarak bahsetmek o yüzden sınıflandırma açısından da yanlış değil.

Sonraki Bölüm


Beğendiniz mi? Destek olmak ister misiniz? Eğer öyleyse bir kahve ısmarlayabilirsiniz:

Buy Me A Coffee