LaTeX'in sunduğu otomatik hecelemeyi her zaman istemeyebiliriz.


Bu aralar biraz LaTeX ile uğraşmam gerekti. Yaklaşık bir sene önce bir rapor yazarken ilk olarak kullanmıştım LaTeX’i. Gerçekte istediğiniz formatta rahatça yazı yazmanızı sağlıyor.Başlamak, Microsoft Office gibi programları kullanmaya göre zor. Özellikle bilgisayar kodu yazma tecrübesi olmayanlar biraz daha zorlanabilir. Fakat sonradan LaTeX’te istediğiniz gibi formatta yazı çıkarabildiğinizi görmek (Tabi başlarda istediğiniz formata ulaşmak için internette araştırma yapmanız gerekecek. :) ) zevk verici. En azından Microsoft Office, OpenOffice, LibreOffice gibi WYSIWYG tipi yazılımların yazı yazma sırasında yaptığı ve saçınızı başınızı yolmanıza neden olan saçmalıkları yapmıyor. Dediğim gibi başlaması biraz zor olabilir belki. Fakat ben ilk denememde 60-70 sayfalık, resim tablo gibi birçok nesne içeren bir dökümanı yazabilmiştim.

LaTeX’in reklamını yaptıktan sonra gelelim yazının konusuna. Kendime sonradan referans olması açısından ve birilerine de faydalı olabilir diye ufak bir sorunumun kolay bir çözümünü paylaşmak istedim.

LaTeX, yazılan kelimeleri eğer bir şekilde satıra sığdıramazsa, otomatik heceleme yapabiliyor. Fakat bazı durumlarda bu özelliği kapatmak isterseniz, aşağıdaki kodu yazınızın başına koyabilirsiniz:

\usepackage[none]{hyphenat}

Bu sayede LaTeX kelimelerinizi otomatik olarak hecelemeyecektir. Fakat adam zaten düzgün sığdıramadığı için hecelediğinden, döküman görüntüsünü bozabilirsiniz. Bu arada en son uğraştığım dökümanı Türkçe yazdığımdan bende en başta şu kodlar da ekli:

\usepackage[utf8]{inputenc}

\usepackage[turkish]{babel}

Direkt İngilizce olarak üstekki paketleri kullanmadan hecelemeyi kapatabiliyor musunuz denemedim. Sadece Babel’e özgü olabilir, bilemiyorum. Denerseniz bana da haber verirseniz sevinirim.


Beğendiniz mi? Destek olmak ister misiniz? Eğer öyleyse bir kahve ısmarlayabilirsiniz:

Buy Me A Coffee